3. Burke Pat 13.9

Asseco Gdynia - Facebook

Bez energii

Sobota, 03 Listopada 2018 16:13 | Andrzej Jasicki
Asseco Arka Gdynia po pierwszym zwycięstwie w 7DAYS EuroCup nad Limoges CSP (87:78) miała podtrzymać dobrą passę na krajowych parkietach. Nie udało się to jednak i żółto-niebiescy przegrali w meczu Energa Basket Ligi w Gdynia Arenie z MKS-em Dąbrową Górniczą (76:86).

Gdynianie od pierwszych minut nie mogli znaleźć swojego rytmu gry. Mimo, że goście występowali w mocno okrojonej rotacji (przez większą część meczu ósemką na parkiecie), to jednak przez pierwsze dwie kwarty potrafili wypracować znaczącą przewagę, która w 25 minucie sięgnęła aż 16 punktów. Początek meczu to skuteczna gra Marcela Ponitki (10 punktów, 2 zbiórki, asysta) i Roberta Ushawa (10 punktów, 3 zbiórki, blok). Gospodarze atakowali, brakowało w tym jednak spójności i goście sukcesywnie powiększali swoje prowadzenie.

W 21 minucie Ponitka zmniejszył straty do ledwie jednego "oczka" (18:19), ale zaraz potem dąbrowianie znów uciekli z wynikiem najpierw na 15 punktów, a później na 18 punktów. Wysokie prowadzenie gości obudziło gospodarzy. Rozkręcili się Josh Bostic (15 punktów, zbiórka, asysta, 2 przechwyty) oraz Deividas Dulkys (16 punktów, 7 zbiórek, 3 asysty, 2 przechwyty). Krzysztof Szubarga (10 punktów, 5 zbiórek, 7 asyst, przechwyt) napędzał podaniami kolejne ataki, uruchamiając między innymi Adama Łapetę (6 punktów, 4 zbiórki, asysta). Na przerwę gdynianie schodzili z minimalną stratą (42:43).

Asseco podbudowane dobrą grą kontynuowało swoją ofensywę na kosz MKS-u. Do gry włączył się Mikołaj Witliński (5 punktów, 2 zbiórki), a James Florence (2 punkty, 4 zbiórki, 5 asyst, 2 przechwyty) wspomagał Szubargę na rozegraniu. Przyjezdni słabli w oczach. Arka wykorzystała ten moment z zimną krwią i do ostatniej odsłony przystępowała z rezultatem (62:57).

Czwarta odsłona to całkowita zmiana sytuacji. W szeregi gospodarzy wdarł się nieład i całkowicie stanęli w ataku. Dodatkowo, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki dąbrowianie wystrzelili do przodu, w mgnieniu oka odrobili straty i zaczęli powiększać swoją przewagę. Próby zmiany biegu wydarzeń podejmowali Szubarga, Bostic oraz Dulkys, ale zdały się one na nic i Asseco Arka Gdynia przegrywa z MKS-em Dąbrową Górniczą 76:86.

Mocna obrona gości, niemoc żółto-niebieskich w "pomalowanym" i dający się odczuć brak energii to główne przyczyny dzisiejsze przegranej. Teraz kolejna zmiana areny działań i w środę 7 listopada 7DAYS EuroCup, daleki Krasnodar, a w nim niezwykle mocny Lokomotiv Kuban.

Asseco Arka Gdynia - MKS Dąbrowa Górnicza 76:86 (15:19, 27:24, 20:14, 14:29)

Asseco Arka Gdynia: Dulkys 16, Bostic 15, Ponitka 10, Szubarga 10, Upshaw 10, Łapeta 6, Witliński 5, Florence 2, Wyka 2, Garbacz 0, Kamiński, Stryjewski

MKS Dąbrowa Górnicza: Davis 31, Melvin 27, Wojciechowski 9, Richardson 8, Kobel 4, Łukasiak 3, Wołoszyn 3, Zębski 1, Gabiński 0, Chorab