2. Dylewicz Filip 16.2
3. Burke Pat 13.9

Diabły złapane za rogi

Wtorek, 04 Grudnia 2018 21:08 | Andrzej Jasicki
Starogard Gdański nigdy nie był łatwym terenem dla Asseco Arki Gdynia do rozgrywania meczów ligowych. Nie inaczej było i tym razem. Polpharma nie oddała pola i dzielnie stanęła do walki z żółto-niebieskimi. Spotkanie było bardzo wyrównane, kwarty kończyły się minimalną przewagą jednej ze stron i dopiero finisz pozwolił Asseco wywalczyć ostateczne zwycięstwo 104:100.

Podopieczni trenera Artura Gronka dobrze wystartowali i od początku spotkania starali się wypracowywać minimalną przewagę nad przyjezdnymi. W tej fazie gry dobrze pokazał się wracający po kontuzji Filip Dylewicz (4 punkty, 5 zbiórek, 3 asysty, przechwyt, blok) i ofiarnie broniący własnej tablicy Robert Upshaw (15 punktów, 6 zbiórek, asysta, 3 bloki). Jednak główną siłą ofensywną Arki było trio strzelców: trafiający trzy razy "zza łuku" Deividas Dulkys (10 punktów, zbiórka, przechwyt) oraz najskuteczniejsi na parkiecie - Josh Bostic (27 punktów, 5 zbiórek, 5 asyst, przechwyt) i James Florence (24 punkty, 4 zbiórki, 6 asyst, przechwyt). Mimo dobrej postawy gdynian, wygrali oni pierwszą kwartę minimalnie - 26:24.

Kolejna odsłona to wojna na wyniszczenie i wzajemna wymiana ciosów. Do Bostica i Upshawa dołączył w ataku kapitan Arki Krzysztof Szubarga (12 punktów, 4 zbiórki, 2 asysty) oraz Jakub Garbacz (7 punktów, 3 zbiórki). Dynamiczne zmiany prowadzenia trwały do 17 minuty, kiedy to Upshaw wyprowadził żółto-niebieskich na prowadzenie 44:43. Od tej chwili goście systematycznie powiększali przewagę, która po wolnych Adama Łapety (3 punkty, 4 zbiórki, blok) w 27 minucie sięgnęła 10 punktów.

Ostatnia kwarta to zawzięta walka Kociewiaków o zmianę rezultatu meczu. W 37 minucie Polpharma przegrywała już tylko 89:90, jednak wtedy celnie za trzy punkty przymierzył Bostic, poprawił za dwa Garbacz i Asseco odskoczyło na 6 punktów (101:95). Gospodarze nie dawali za wygraną. Farmaceuci próbowali faulować taktycznie, ale skutecznie wykonywane przez Szubargę i Garbacza wolne przesądziły wynik meczu i Asseco Arka Gdynia pokonała w Starogardzie Gdańskim Polpharmę 104:100.

Bardzo trudne, wyrównane spotkanie, o którego losach przesądziły lepsza pomoc z ławki gdynian (39 do 23) i lepsza skuteczność za dwa punkty (53 do 45 procent).

Ważna wygrana, dobry start po reprezentacyjnym okienku, a już w piątek 7 grudnia kolejny mocny rywal - David Dedek i jego TBV Start Lublin.

Polpharma Starogard Gd. - Asseco Arka Gdynia 100:104 (24:26, 26:28, 22:23, 28:27)

Polpharma Starogard Gd.: Młynarski 22, Bibbins 17, Bussey 14, Gołębiowski 14, Prahl 11, Kemp 10, Struski 7, Dzierżak 3, Brenk 2, Hicks 0, Załucki

Asseco Arka Gdynia: Bostic 27, Florence 24, Upshaw 15, Szubarga 12, Dulkys 10, Garbacz 7, Dylewicz 4, Łapeta 3, Ponitka 2, Kamiński, Leszczyński, Wyka