3. Burke Pat 13.9

Asseco Gdynia - Facebook

Inna bajka

Środa, 19 Grudnia 2018 23:34 | Andrzej Jasicki
Asseco Arka Gdynia po dobrym występie w Energa Basket Lidze jechała do Francji, aby pokusić się o drugie zwycięstwo w 7DAYS EuroCup i pokonać Limoges CSP. Nie udało się, gdynianie przegrali wysoko 87:103, a przy okazji tego meczu, jak na dłoni można było dostrzec, jak duża różnica sportowej jakości dzieli nasz kraj od reszty Europy.

Od pierwszych minut żółto-niebieskich nie opuszczały kłopoty. Słabszy dzień miał lider Arki Josh Bostic (10 punktów, 1 zbiórka, 2 asysty, 2 przechwyty), a w "pomalowanym" nie mógł się odnaleźć Adam Łapeta (12 punktów, 2 zbiórki). Wynikiem takiej sytuacji po dwóch minutach gospodarze wygrywali 5:0. Sytuację dla przyjezdnych ratował, jeden z najlepszych na boisku, Marcel Ponitka (12 punktów, 4 zbiórki, 4 asysty, 3 przechwyty). Młody rozgrywający grał, jak to ma w swoim zwyczaju, bardzo agresywnie, skutecznie bronił i raz za razem trafiał, a to za dwa, a to za trzy punkty. Asseco wyrównało i po punktach Bostica w 5 minucie objęło prowadzenie 7:14.

Obaj trenerzy wzięli spektakularne czasy i sytuacja uległa całkowitej zmianie. Francuzi po mistrzowsku uszczelnili obronę i na dodatek trafiali z każdej możliwej pozycji. Z drugiej strony żółto-niebiescy stracili rezon i z minuty na minutę zaczęli ponosić coraz bardziej dotkliwe straty. Limoges wygrało pierwszą kwartę "tylko" 18:16, ale w drugiej był już pogrom 30:17.

Nadzieją polskich kibiców była już tylko długa przerwa w połowie spotkania. Po powrocie na parkiet nic jednak nie uległo poprawie. Gospodarze zaczęli grać jeszcze lepiej, a goście ciągle nie mogli wstrzelić się do kosza rywali. Na tablicach walczył Robert Upshaw (10 punktów, 3 zbiórki, 1 asysty, 2 przechwyty), jednak on sam, jak i koledzy byli bardzo dobrze pilnowani. Pod koniec trzeciej odsłony przewaga Limoges oscylowała już w okolicach 24 punktów. Światełkiem nadziei było wejście na boisko młodego Leszczyńskiego, który popisał się skuteczną obroną i dodatkowo celnym rzutem "za dwa".

Ostatnie 10 minut to dopełnienie formalności przez Francuzów. Cały czas bardzo aktywny był Leszczyński, "trójkami, jak z rękawa sypał" Florence, a osobiste należycie egzekwował Łapeta, jednak był to tylko "łabędzi śpiew". Przewaga gospodarzy nie spadała poniżej 16 oczek i Limoges CSP pewnie pokonało Asseco Arke Gdynia 103:87.

Czego zabrakło na zakończenie przygody z 7DAYS EuroCup? Właściwie wszystkiego, ale najbardziej dotkliwe były przegrane deski (19 do 34), bardzo słaba tranzycja i ogromne kłopoty z rozegraniem piłki (17 do 27 asyst). Cóż, powrót po długiej przerwie do Europy zwykle oznacza "frycowe" i tak było również w naszym przypadku. Teraz wszystkie siły mogą zostać rzucone na PLK, a tam już w sobotę 22 grudnia w Gdynia Arenie AZS Koszalin.

Limoges CSP - Asseco Arka Gdynia 103:87 (18:16, 30:17, 32:26, 23:28)

Limoges CSP: Miles 22, Bouteille 13, Doumbouya 12, Samuels 12, Rousselle 10, Hardy 9, Howard 9, Boutsiele 7, Taylor 7, Bazille 2, Inglis 0, Larribau 0

Asseco Arka Gdynia: Florence 28, Łapeta 12, Ponitka 12, Bostic 10, Upshaw 10, Leszczyński 8, Szubarga 3, Dulkys 2, Dylewicz 2, Garbacz 0, Wyka 0