2. Dylewicz Filip 16.2
3. Burke Pat 13.9

Quo vadis

Piątek, 31 Maja 2019 20:26 | Andrzej Jasicki
Asseco Arka Gdynia po odpadnięciu z finałów playoff 2018/2019 Energa Basket Ligi jechała do Zielonej Góry, aby tam zmierzyć się ze Stelmetem Enea BC Zielona Góra w pierwszym meczu walki o brązowy medal. Pierwsza i trzecia ekipa sezonu zasadniczego wyglądały na będące myślami na wakacjach. Po bardzo przeciętnym widowisku więcej energii wykrzesał z siebie Stelmet wygrywając 95:77. Niestety dla żółto-niebieskich szansa zdobycia brązu i trzeciego miejsca znacząco się oddala.

Spotkanie rozpoczęło się od szybkiego zdobycia przewagi przez Stelmet. Niemoc żółto-niebieskich przełamał w 3 minucie, najbardziej aktywny w szeregach gdynian, pierwszy punktujący Deividas Dulkys (24 punkty, 7 zbiórek, 1 asysta, 2 przechwyty). Po krótkiej chwili dołączył do niego Jakub Garbacz (13 punktów, 5 zbiórek) i to on uruchomił kolejnych kolegów: Marcusa Ginyarda (7 punktów, 1 zbiórka, 1 asysta, 1 przechwyt), Jamesa Florence'a (12 punktów, 2 zbiórki, 4 asysty, 1 przechwyt) oraz Krzysztofa Szubargę (5 punktów, 4 zbiórki, 6 asyst). W końcówce kwarty kontuzji doznał Josh Bostic i nie wszedł już do zakończenia spotkania na boisko. Pomimo 10 punktowej przewagi gospodarzy w 6 minucie Asseco potrafiło odrobić straty i pierwszą odsłonę wygrało 27:25.

Kolejna kwarta to okres przewagi gdynian. Aktywni byli Florence i Garbacz, a do zdobywania punktów włączyli się Dariusz Wyka (11 punktów, 6 zbiórek, 1 asysta, 1 blok) oraz Bartłomiej Wołoszyn (3 punkty, 4 zbiórki, 3 asysty). Asseco cały czas przeważało i na przerwę schodziło wygrywając 47:43, ale mecz zwolnił jeszcze bardziej, a obrona z obu stron był raczej szczątkowa.

W drugiej połowie Stelmet zaczął wypracowywać coraz większą przewagę. Ciężko jednak powiedzieć o huraganowych atakach zielonogórzan, raczej były to truchty zakończone celnymi rzutami. W odpowiedzi Asseco forsowało rzuty za trzy i niestety nie przynosiło to spodziewanych efektów. Walkę próbował kontynuować Dulkys, szarpał Szubarga, a kilka oczek dorzucili Wyka i Garbacz. Arce brakowało wiary, nadziei i celu. Żółto-niebiescy przegrali kolejne odsłony 23:16 oraz 29:14 i w konsekwencji cały mecz (95:77).

Ciężko było patrzeć na gdynian i jedynym światełkiem w tunelu był powrót Szubiego po uderzeniu w nos mimo wcześniejszej kontuzji twarzy. Jeszcze tli się wątła nadzieja na poniedziałkowy rewanż w Gdynia Arenie, ale 19 punktów zaliczki Stelmetu przy tak słabej grze Arki to bardzo dużo. Mimo wszystko wierzmy, kibicujmy i żyjmy nadzieją zwycięstwa. Jesteśmy Asseco!

Stelmet Enea BC Zielona Góra - Asseco Arka Gdynia 95:77 (25:27, 18:20, 23:16, 29:14)

Stelmet Enea BC Zielona Góra: Planinić 22, Starks 22, Koszarek 15, Sokołowski 14, Šakić 11, Hosley 5, Hrycaniuk 4, Zamojski 2, Devoe 0, Mokros 0, Humphrey, Mąkowski

Asseco Arka Gdynia: Dulkys 24, Garbacz 13, Florence 12, Wyka 11, Ginyard 7, Szubarga 5, Wołoszyn 3, Łapeta 2, Bostic 0, Witliński 0, Kamiński